Pierwsze „trzynastki” trafią jutro na konta.

Dziennikarz , 31 marca 2020

Klëka Radia Kaszëbë 31.03.2020 10:55

Rozpoczęła się wypłata tzw. trzynastek, czyli dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. Trafią do uprawnionych razem z kwietniową emeryturą lub rentą.

„Trzynastka” wynosi 1 tys 200 złotych brutto czyli 981 zł na rękę. Przysługuje osobom, które na koniec marca miały ustalone prawo do emerytur i rent – pod warunkiem, że pobierały to świadczenie. Dotyczy to także emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rent inwalidów wojennych i wojskowych, a także rodzicielskich świadczeń uzupełniających z programu “Mama 4 plus”.

Uprawnieni otrzymają „trzynastkę” w standardowym terminie, w którym co miesiąc pobierają świadczenie. Jeśli na 31 marca wypłata została zawieszona np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków to trzynastka nie będzie przysługiwać.

Dodatkowe świadczenie pieniężne będzie wypłacane „z urzędu”, więc nie trzeba składać żadnych wniosków. ZUS zwraca też uwagę, że jest ono zwolnione z egzekucji komorniczych i innych potrąceń.


Opinie czytelników

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *Current track

Title

Artist

Background